سلولیت چیست و چگونه رفع می شود؟

بیشتر افراد زمانی که تصمیم به لاغری می گیرند، با کلمه سلولیت مواجه می شوند. حال باید دید سلولیت چیست و چرا به عنوان مانعی برای لاغری به حساب می آید؟ با مطب42 همراه باشید .

 

سلولیت چیست؟ 

 

در پاسخ به این سوال که سلولیت چیست، باید بگوییم که این عارضه به گودی ها یا سایر تغییرات بافتی در پوست اشاره دارد. در واقع زمانی که سلول های چربی از لایه دوم پوست به نام درم عبور می کنند ایجاد می شود. سلولیت اغلب روی باسن، ران ها و شکم تاثیر می گذارد. متاسفانه سلولیت با توجه به ماهیتی که دارد، بیشتر خانم ها را درگیر می کند. طوری که اغلب خانم های بالای 21 سال با این عارضه مواجه هستند. سلولیت بدون در نظر گرفتن سن یا وزن ممکن است ایجاد شود، اگرچه با افزایش سن شایع تر می شود. اصطلاح پزشکی آن لیپودیستروفی ژینوئید است.

 

سلولیت چگونه درمان می شود؟

 

روش‌های تهاجمی، تکنیک‌های غیرتهاجمی، محصولات خاص و تغییرات سبک زندگی ممکن است ظاهر سلولیت را کاهش دهند. با این حال، اثرات روش ها و ابزارها احتمالا موقتی است. نتایج آن ها برای درمان سلولیت بین چند روز تا 2 سال دوام دارند.

روش های طبیعی و خانگی برای درمان سلولیت چیست؟

 

اگرچه ممکن است نتوان سلولیت را به طور کامل از بین برد، اما برخی محصولات و تغییرات سبک زندگی ممکن است به کاهش آن کمک کنند. از جمله:

 

هیدراته ماندن پوست و درمان سلولیت

برای درمان سلولیت به شکل ظاهری می توان پوست را هیدراته کرد. یک فرد می تواند با نوشیدن آب به پوست کمک کند تا ظاهری حجیم داشته باشد. سلول های پوست، مانند بقیه سلول های بدن، برای عملکرد به آب نیاز دارند. آب همچنین به پوست کمک می کند تا ظاهری حجیم داشته باشد. نتایج نشان می دهد که لایه چربی درگیر در سلولیت آب را حفظ می کند. کم آبی می تواند به ظاهر چال دار آن کمک کند. میزان نیاز به آب برای هر فردی بسته به عواملی مانند سن، جنسیت، وضعیت سلامت، سطوح فعالیت، بارداری و شیردهی متفاوت است. برخی از توصیه ها بیان می کنند که بیشتر زنان بالغ سالم به حدود 2.7 لیتر آب در روز نیاز دارند، از جمله آب غذاها.

درمان سلولیت

درمان سلولیت با حفظ وزن به شکل سالم

هر فردی با هر وزنی ممکن است دچار سلولیت شود. با این حال، داشتن بافت چربی بیشتر در بدن، احتمال ایجاد آن را افزایش می دهد. همچنین درمان سلولیت را سخت می کند. برای برخی افراد، کاهش وزن تدریجی و مداوم ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. با این حال، کاهش وزن زیاد، به خصوص به سرعت، می تواند منجر به شل شدن و افتادگی پوست شود. این حالت ممکن است سلولیت را بیشتر آشکار کند.

 

استفاده از کرم یا لوسیون

بسیاری از کرم ها و لوسیون ها ادعا می کنند که ظاهر سلولیت را کاهش می دهند. افراد می توانند طیف وسیعی از این لوسیون ها را در داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین پیدا کنند. چندین ترکیب موجود در این محصولات ممکن است ظاهر سلولیت را در صورت استفاده روزانه به حداقل برسانند. اگرچه هیچ کدام ساختار پوست را تغییر نمی‌دهند. یکی از این ترکیبات کافئین است که می تواند سلول های چربی را کم آب کند و سلولیت را کاهش دهد.

سلولیت چیست

محصولات حاوی 0.3٪ رتینول، مشتقات ویتامین A، ممکن است به ضخیم شدن پوست کمک کنند و منجر به درمان سلولیت شوند. با این حال، ممکن است یک فرد قبل از مشاهده نتایج، مجبور شود از این محصولات به مدت 6 ماه یا بیشتر استفاده کند.

سایر ترکیبات رایج در کرم های سلولیت ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند و برای سلامت پوست مفید باشند. این مواد شامل:

 

  • ویتامین E و C
  • اسسین
  • فورسکولین
  • نیلوفر مقدس
  • کارنیتین

همه محصولات پوستی می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. بنابراین آزمایش جدید ضروری است.

https://www.aad.org/public/cosmetic/fat-removal/cellulite-treatments-what-really-works

https://thewellnesspeople.co/cellulite-causes-how-to-remove-it/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *