تمام چیزی که باید راجع به دوران یائسگی بدانید

یائسگی

بررسی اجمالی

 دوران یائسگی زمانی اتفاق می افتد که یک زن در 12 ماه متوالی قاعدگی نداشته باشد و دیگر نمی تواند به طور طبیعی باردار شود. معمولاً در بین 45 تا 55 سالگی شروع می شود ، اما می تواند قبل یا بعد از این محدوده سنی هم ایجاد شود.

یائسگی می تواند علائم ناراحت کننده ای از جمله گرگرفتگی و افزایش وزن ایجاد کند. برای اکثر زنان ، درمان پزشکی برای یائسگی لازم نیست.

در ادامه بخوانید تا در مورد یائسگی بیشتر بدانید.

دوران یائسگی

یائسگی از چه زمانی شروع می شود و چه مدت طول می کشد؟

 در بیشتر خانمها ابتدا حدود چهار سال قبل از آخرین دوره  قاعدگی خود علائم یائسگی شروع به ایجاد  می کنند. علائم این بیماری معمولاً تا حدود چهار سال پس از آخرین دوره قاعدگی زن ادامه دارد.

تعداد کمی از خانمها تا یک دهه قبل از وقوع طبیعی یائسگی علائم یائسگی را تجربه می کنند و از هر 10 زن 1 نفر بعد از آخرین دوره خود 12 سال علائم یائسگی را تجربه می کند.

سن متوسط یائسگی 51 سال است ، اگرچه ممکن است به طور متوسط تا دو سال زودتر در زنان آفریقایی-آمریکایی و لاتین رخ دهد. مطالعات بیشتری برای درک شروع یائسگی برای زنان غیر هند-اروپایی مورد نیاز است.

عوامل بسیاری وجود دارد که به تعیین زمان شروع یائسگی ، از جمله ژنتیک و سلامت تخمدان کمک می کنند.

 Perimenopause قبل از یائسگی رخ می دهد. Perimenopause (ابتدای یائسگی) زمانی است که هورمونهای شما در دوران آماده سازی برای یائسگی تغییر می کنند.

یائسگی

همچنین می تواند در هر جایی از چند ماه تا چند سال دوام داشته باشد. بسیاری از خانمها پس از نیمه دهه 40 خود ، قطع قاعدگی را شروع می کنند.

 سایر زنان دوران قبل از یائسگی را از دست می دهند و ناگهان وارد یائسگی می شوند.حدود 1 درصد از خانمها قبل از 40 سالگی یائسگی را شروع می کنند که یائسگی زودرس یا نارسایی اولیه تخمدان نامیده می شود. حدود 5 درصد از خانمها بین 40 تا 45 سال یائسگی را پشت سر می گذارند. به این یائسگی زودرس گفته می شود.

قبل از یائسگی،  حین یائسگی ،  دوران بعد از یائسگی

در طول قبل از یائسگی ، دوره های قاعدگی نامنظم می شوند. دوره های شما ممکن است دیر باشد ، یا ممکن است یک یا چند دوره را کاملاً پرش کنید. همچنین ممکن است جریان قاعدگی سنگین تر یا سبک تر شود.

یائسگی به عنوان قطع قاعدگی برای یک سال کامل تعریف می شود. واژه یائسگی(menopause) به سالهای پس از وقوع یائسگی اشاره دارد.

علائم یائسگی چیست؟

تجربه یائسگی هر زن منحصر به فرد است. معمولاً در صورت یائسگی ناگهانی یا  یائسگی با مدت زمان کوتاه علائم شدیدتر است.

شرایطی که بر سلامت تخمدان ها تأثیر می گذارد ، مانند سرطان یا بیرون آوردن رحم یا برخی از شرایط سبک زندگی مانند سیگار کشیدن ، تمایل به افزایش شدت و مدت زمان علائم دارد.

گذشته از تغییرات قاعدگی ، علائم دوران قبل از یائسگی ، حین آن  و بعد یائسگی به طور کلی یکسان هستند. شایع ترین علائم اولیه قبل از یائسگی عبارتند از:

بخش دوم

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *